توسعه فولاد در چهارمحال بختیاری/آیا عامل تنش آبی جدید در زاینده رود و کارون است؟

  • 276 میلیون یورو به طرح ملی مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت...ظرفیت تولید سالانه این کارخانه در طرح اولیه800 هزار تن شمش آهن و فولاد بود که به یک میلیون تن ارتقاء یافت.واحد مرکزی خبر   28مهر92
  •  در سالجاری افزون بر 60 هزار تن فولاد ضد زنگ با استاندارد بین المللی در مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری تولید شده است.  ایرنا کد خبر: 80956646 تاریخ خبر: 27/09/92
  •  رئیس مرکز تحقیقات آب دانشگاه شهرکرد هشدار داد: از بین رفتن منابع زیرزمینی غیرقابل برگشت است...کاهش بارش ها ذخایر آب استان چهارمحال و بختیاری را تهدید می کند کد خبر:۴۶۷۲۶۱۱باشگاه خبرنگاران 25 آذر 92

 

استان چهارمحال و بختیاری یکی از مناطق زیبای ایران است که اگر توسعه آن استان براساس آمایش سرزمین انجام شود جزو پایدارترین مناطق کشور خواهد شد و رفاه مطلوبی برای ساکنانش به همراه خواهد داشت. اما با توجه به اخبار متعدد مبنی بر توسعه صنایع فولاد در آن استان و با توجه به نیاز آبی بالای این صنعت پرسشهای زیر مطرح است:

آیا برای توسعه صنایع فولاد در آن استان آمایش سرزمین و ارزیابی زیست محیطی انجام شده است؟ و اگر انجام شده است قابل عرضه به متخصصان مربوطه در کشور می باشد؟

آیا در مطالعات مربوطه  نیاز آبی این میزان تولید فولاد محاسبه شده است؟

آیا تامین آب این صنایع تنشهای جدیدی را بر زاینده رود و کارون وارد نمی نماید؟

آیا در صورت تنش به زاینده رود, دولت مجبور به تامین آب شرب استانهای مرکزی با هزینه های هنگفت و پروژه های جدید انتقال آب نخواهد شد؟

آیا به جز فولاد هیچ طرح توسعه ای که مطابق با سرزمین باشد در استانی با این همه نعمتهای الهی و متخصصان ماهر وجود ندارد؟

آیا الگوی توسعه  اصفهان که نتیجه آن  آلودگی محیط زیست و شیوع بیماریهای سخت نظیر ام اس و سرطان و موارد دیگر بوده و  از نشانه های توسعه ناپایدار است پس از چند ده سال آن هم در زمانی که علوم زیست محیطی در دنیا رشد چشمگیری داشته است  باید دوباره الگوی توسعه در استانی دیگر شود؟

به هرحال امید دارم با آینده نگری  مبتنی بر مطالعات علمی، توسعه در همه مناطق کشور از جمله استانهای اصفهان و چهارمحال و بختیاری منجر به پایداری و رفاه مردم شود زیرا ناپایداری در هر منطقه کشور، کل کشور را متاثر خواهد کرد.

/ 0 نظر / 28 بازدید