سخنی با دکتر مکنون/مردم اصفهان منتظر راهکارهای جدید برای رفع بحران آب شرب هستند.

پرونده ویژه زیست بوم: بررسی تاثیرات احداث تونل گلاب 2 بر رودخانه زاینده رود

دکتر مکنون نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار: محیط زیستی ها با احداث تونل گلاب به شدت مخالفند

می توانیم با یک دهم پولی که صرفه کانال کشی می کنیم در پایین دست کاهش مصرف، اصلاح الگوی مصرف و کشت را اصلاح کنیم و بدانیم برای تامین آب شرب مردم راههای بهتری هم وجود دارد.

زیست بوم: دکتر رضا مکنون در خصوص پروژه تونل گلاب به خبرنگار زیست بوم گفت: اهالی محیط زیست با احداث تونل گلاب به شدت مخالف هستند چرا که در بالادست این تونل منابع آبی زیادی وجود دارد که با انجام این پروژه تمامی منابع آبی به سمت پایین کشیده می شود در نتیجه قسمت وسیعی از منطقه خشک می شود.

به گزارش زیست بوم دکتر مکنون افزود: اجرای تونل گلاب نمی تواند سناریو درستی باشد و بسیاری از کارشناسان هم روی اصل انتقال آب مخالف هستند. به اعتقاد من باید قبل از انتقال آب به مکان دیگر کلیه اقدامات صرفه جویی و اصلاح الگویی مصرف را در مقصد بررسی کنیم و بدون انجام ارزیابی انتقال آب کاری بسیار اشتباه است.

نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار بیان داشت: می توانیم با یک دهم پولی که صرفه کانال کشی می کنیم در پایین دست کاهش مصرف، اصلاح الگوی مصرف و کشت را اصلاح کنیم و بدانیم برای تامین آب شرب مردم راههای بهتری هم وجود دارد. این اصلاً عاقلانه نیست که ما مبلغ 3000 تومان برای هر متر مکعب اب صرف کنیم و از آب شیرین کنی و انتقال 1000 کیلومتری استفاده کنیم تا بتوانیم محصولی را به عمل بیاوریم که نهایت قیمتش 500 تا 1000 تومان است.

ایشان ادامه داد: تا اصلاح الگوی مصرف را نداشته باشیم به نظر بنده انتقال آب به جز برای شرب مردم که همیشه زندگی برای ما از اهمیت بالاتری برخوردار است جای کمی تامل دارد. در حقیقت باید در هر منطقه توسعه به نحوبی صورت پذیرد که با آب و هوا، اقلیم آنجا همخوانی داشته باشد و اکوسیستم ها را بیشتر از این بخاطر فعالیت های انسانی منهدم نکنیم. برای تونل گلاب هم باید بطور ویژه ارزیابی زیست محیطی انجام بشود و تا زمانیکه مراجع آن را تایید نکنند هیچ اقدامی صورت نگیرد

 http://zistboom.com/fa/news/24631/دکتر-مکنون-نایب-رییس-کمیته-ملی-توسعه-پایدار-محیط-زیستی-ها-با-احداث-تونل-گلاب-به-شدت-مخالفند

 

/ 3 نظر / 32 بازدید

پاسخی است بجا و شیوا و بیان شده از روی منطق و از سر درد. دردی ناشی از لمس فاجعه و زیستن با فاجعه و نه از دور دستی بر آتش داشتن و به کار بردن جملات زیبا. شاید بهتر باشد که به قول استاد"محیط زیستی ها" که من نیز یکی از افراد سرسخت آنها هستم، درباره همه چیز نظر ندهیم و سعی کنیم دریاره چیزهایی نظر بدهیم که اطلاعاتمان درمورد آن اگر نه کامل، ولی همه جانبه و کافی باشد. این مشکل کم آبی و ضروری شدن انتقال آب شاید حدود 2 دهه است که آغاز شده ولی فقط چند سالی است که صداها علیه آن بلند شده. کاش متخصصان و مسئولان ما زودتر به فکر می افتادند، پیش از آنکه در ورطه بلای کنونی بیفتیم. و یادمان باشد که چند ماهی بیشتر از دستور دوبرابر کردن جمعیت نگذشته است. پس تا دیر نشده یا به دنبال اصلاح این سیاست باشیم یا به دنبال راهی برای تامین جمعیتی که هنوز دوبرابر نشده، کابوس بی آبی را هر روز و هرجا پیش روی دارد. شاید بتوانیم با همه دشمنان مبارزه کنیم، اما از عهده بی آبی و توسعه بیش از توان سرزمین مان بر نخواهیم آمد.

امین

و سلام نام خداست...سلام استاد گرامی در پایین دست الان محصولاتی تولید می شود به ارزش میلیاردها تومان محصولاتی نظیر نمک و غبار که دولت ها در جهان هر ساله میلیاردها صرف کنترل و نابودی و غلبه بر آن ها می کنند پس بهتر است در محاسبات خود این محصولات تولیدی پایین دست را هم لحاظ بفرمایید

آقای دکتر مکنون شما چرا جوگیر شدید؟ از شما انتظار داشتیم درباره چیزی که تمی دانید صحبت نکنید.