نقدی بر صدور مجوز جدید طرح انتقال آب قدیمی

 

 

ایمنا 11 آبان 93:سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان:

صحبتی از ارزیابی زیست‌محیطی پروژه انتقال آب سمیرم به کرمان نیست!

محمد کوشافر در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا در خصوص رفتار دوگانه وزارت نیرو در اجرای پروژه های انتقال آب، اظهار داشت: مقایسه دلایل مخالفت وزارت نیرو با احداث تونل در پروژه بهشت آباد و از طرف دیگر به صورت همزمان صدور مجوز انتقال آب از سمیرم اصفهان به کرمان به وسیله تونل موجب بروز ابهام شده است. 
وی با اشاره به اینکه برای انتقال آب حوضه به حوضه در پروژه بهشت آباد ارزیابی زیست محیطی مطرح می شود، تصریح کرد: جای سوال است که چگونه برای پروژه انتقال آب ونگ- سولگان به کرمان صحبتی از لزوم ارزیابی زیست محیطی نیست. 
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرد: صدور مجوز وزارت نیرو برای انتقال بخشی از آب های اصفهان توسط دو استان دیگر بدون حضور استان اصفهان، لزوم ارتقا دانش جغرافیای برخی از کارشناسان را آشکار می کند. 
وی در خصوص اینکه چرا طی ۱۸ سال گذشته پروژه انتقال آب از سمیرم به کرمان مسکوت ماند و اکنون مجوز آن توسط وزارت نیرو صادر شده است، بیان داشت: اگر گفته می شود انتقال آب ونک- سولگان به استان کرمان ۱۸ سال قبل مصوب شده صحیح باشد؛ باید دلیل عدم اجرای آن 

طی این مدت مشخص شود. 
کوشافر ادامه داد: باید بدانیم طی ۱۸ سال گذشته شرایط آبی کشور تغییرات فراوانی داشته و از مسئولان انتظار می رود با تحلیل شرایط فعلی آب کشور، برنامه ریزی کنند. 
وی در خصوص اینکه از دیدگاه وزیر نیرو انتقال آب از سمیرم به کرمان نیازمند مطالعات بیشتر است، بیان داشت: ما از این موضوع استقبال کرده و درخواست طرح موضوع را در شورای عالی آب کشور داریم. 
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرد: به طور قطع مسئولان کشور تصمیماتشان در راستای پایداری اکوسیستم هاست چرا که این موضوع مورد درخواست تمام مردم کشور است. 
وی تاکید کرد: بدون تردید اگر توسعه در تمام استان های کشور به جای آب محور بودن مبتنی بر ویژگی‌های سرزمین برنامه‌ریزی شود، شاهد تحمیل هزینه های بالای اقتصادی اجتماعی طرح های انتقال آب به شیوه فعلی بر کشور نخواهیم بود.

/ 0 نظر / 20 بازدید