رتبه نخست فرسایش خاک جهان! / اهمیت خاک را فراموش نکنیم

خاک با اثر مستقیم بر کمیت و کیفیت  غذا و آب، نقش عمده ای در فرهنگ و تمدن بشر و پایداری جوامع دارد.

 کشاورزی و تولید غذا، تعادلات آبی، پالایش محیط، زیستگاه موجودات و مصارف صنعتی-معدنی از مهمترین وظائف خاک است و متقابلا فرسایش خاک با اثر منفی بر عوامل بالا باعث برهم خوردن تعادل و حرکت به سمت ناپایداری می شود.  تاریخ نشان داده تخریب خاک با محدود کردن مقدار آب و غذا و سیل و خشکسالی عاملی برای انحطاط تمدنها بوده است و سرعت بسیار پایین خاکسازی اهمیت موضوع را بیشتر میکند. بنابراین حفاظت از خاک یکی از مهمترین ارکان حفاظت از محیط زیست و فرهنگ و تمدن بشر در دنیااست. خبر زیر که بر گرفته از وبسایت انجمن علوم خاک ایران است هشداری جدی برای برنامه ریزان مرتبط و همه مردم است تا با حفاظت از خاک مانع پیامدهای ناشی از این پدیده شوند و امید داریم  تصویب و اجرای لایحه جامع خاک اقدامی مناسب برای کنترل این موضوع باشد.

"عضو هیئت علمی تحقیقات خاک و آب و دبیر انجمن علوم خاک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب با اشاره به تصویب لایحه جامع خاک از سوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با توجه به اینکه میزان فرسایش خاک در کشور سه برابر متوسط قاره آسیا است و رتبه نخست فرسایش خاک را در میان کشورهای در حال توسعه و جهان داریم، اهمیت تدوین قانونی برای حفاظت از خاک دوچندان می‌شود که بر همین اساس قرار است لایحه جامع خاک به صحن علنی مجلس برود.

 

علیرضا فلاح با بیان اینکه پیش‌نویس لایحه جامع خاک از سوی انجمن علوم خاک تدوین شده است، افزود: انجمن با پیشنهاد ایجاد قانونی برای حفاظت از خاک در کشور به قوه مقننه پیش‌نویسی را تدوین که در سال 88 با عنوان طرح جامع خاک به مجلس ارائه شد و در حال حاضر در کمیسیون کشاورزی به تصویب رسیده است.

 

وی تصریح کرد: محورهای اصلی این لایحه حفاظت از خاک‌های کشاورزی، جلوگیری از آلودگی خاک، افزایش حاصلخیزی و تهیه نقشه خاک است.

 

گفتنی است، طی سال‌های اخیر فرسایش خاک در کشور از روند پرسرعت و گسترش چشمگیری برخوردار بوده که بر اساس آمارها بر سکوی نخست فرسایش خاک جهان ایستاده و میانگین این فرسایش سه برابر متوسط کشورهای آسیایی و در حال توسعه است که به همین دلیل باید مسئولان با وضع قوانین و راهکارهایی در این زمینه از ادامه این روند جلوگیری کنند. 11دی91"

/ 3 نظر / 30 بازدید
فرهاد

جای خوشحالی است که بالاخره یک انجمن تخصصی برای کنترل این معضل بزرگ در کشور دست به کار شد. امیدوارم که کار را جدی بگیرند و تا تبدیل لایحه به قانون و پس از آن-در زمان اجرا- با جدیت موضوع را دنبال کنند. نمی دانم در زمینه وجود دام مازاد در مراتع این قانون برنامه ای دارد یا نه ولی تا زمانی که این مشکل حل نشود فرسایش خاک در ایران قابل کنترل نخواهد بود. لطفا اگر می توانید رتبه بندی کشورهای دنیا در زمینه فرسایش خاک را در وبلاگ بگذارید.

محمد جهانمرد

سلام استاد امروز اخبار استان شما رو نشان داد . گزارش در مورد قطع درختان بود که یک مطلب هم در مورد قطع دختان در همین وبلاگ گذاشته بودید . استاد بعد از کلاس های محیط زیست شما احساس مسئولیت بیشتری نسبت به درختان کاغذ محیط زیست بازیافت و... دارم ممنون از همه ی زحمات شما

محمد جهانمرد

سلام استاد یک خبر عجیب خواندم امروز [تعجب][تعجب] علیرضا ذاکر اصفهانی در مراسم اعطای گواهی استاندارد تشویقی به تولید کنندگان محصولات کشاورزی سالم اظهارکرد: صنایع به ازای فوایدی که برای استان داشته موجب زیان و تهدیدات زیادی نیز برای بشر شده است. استاندار گفت: کارخانجات صنعتی در چهار طرف شهر اصفهان بلای جان مردم شده است و آلودگی ناشی از آنها موجب افزایش هزینه‌های درمانی شده است. ذاکر اصفهانی ادامه داد: عمق فاجعه زیست محیطی و آلودگی هوای شهر به حدی رسیده است که دیگر از ادارات کاری بر نمی‌آید و علاوه بر انجمن‌های مردمی هوادار محیط زیست، تمامی تشکل‌های مردم نهاد و همچنین رسانه‌ها باید به طورجدی در حل این معضل وارد شوند. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بر اساس گفته‌های مسؤولان اداره میراث فرهنگی حدود 40 هزار اثر تاریخی دراستان در معرض تخریب قرار دارد اما این اداره هزینه کافی مراقبت از این اماکن را ندارد. استاندار اصفهان از برگزاری همایش محصولات ارگانیک با همکاری استانداری و سازمان جهاد کشاورزی در اتاق بازرگانی خبر داد و گفت: دانش هسته‌ای از قابلیتی اساسی و موثر در تولید محصولات ارگانیک برخوردار است که در همین د