فضای سبز غیر زیست محیطی/ یادداشتی در تکمیل سخنان عضو محترم شورای شهر اصفهان

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به فضای سبز اطراف پالایشگاه اشاره کرد و گفت: هزینه آبیاری و ترمیم فضای سبز اطراف پالایشگاه توسط شهرداری تامین می‌شود و پالایشگاه هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است. بهبهانی با بیان این‌که قسمتی از فضای سبز پالایشگاه به توسعه آن اختصاص پیدا کرده است، اضافه کرد: ... (ایسنا، 4 شهریور 91).

http://www.ghatreh.com/news/nn10823899/برداشت-فولاد-مبارکه-زاینده-رود-افزایش-یافت

مزایای فضای سبز برکسی پوشیده نیست ولی برای حفظ شرایط پایدار باید پوشش گیاهی هر منطقه متناسب با خصوصیات سرزمین باشد و در غیر اینصورت ضمن مصرف انرژی برای نگهداری فضای سبز، سیستم به سمت ناپایداری حرکت می کند. در شرایط فعلی اصفهان و بحران آب موجود، ایجاد فضای سبزی که خصوصیات سرزمین نمیتواند احتیاجات آن را تامین کند از مصادیق اینگونه ناپایداریهاست، چه این فضای سبز درون شهر اصفهان باشد و چه در اطراف صنایع آن.

صنایع اصفهان از مهمترین مولفه های فشار بر محیط زیست این منطقه است و احداث فضای سبز در زمینهای اطراف کارخانه ها معمولا یکی از اقدامات این واحدها برای کاهش مخاطرات زیست محیطی، درج در گزارشهای عملکرد و احتمالا کسب افتخارات زیست محیطی است. گرچه در برخی موارد شائبه های تصرف و یا مالکیت زمین را نیز می تواند ایجاد نماید. اما واقعیت این است که احداث فضای سبز جدید اطراف کارخانه ها در مناطقی مثل اصفهان، خود می تواند نیاز آبی جدیدی تعریف کرده که  فشار مضاعفی به منابع آبی وارد می نماید و در شرایط فعلی می تواند بحران آب را تشدید نماید، ضمن آنکه در آینده نیز این زمینهای اطراف واحدها که فعلا برای فضای سبز تخصیص یافته است، می تواند در طرح توسعه آن واحد مورد استفاده قرار گیرد و این چرخه ادامه یابد.

در خبر فوق علاوه بر آنکه تخریب احتمالی فضای سبز پالایشگاه و اختصاصش به طرح توسعه آن تصریح شده است، نکته مهمتری مستتر است و آن "تخصیص زمین با عنوان فضای سبز به صنایع و سپس استفاده از آن برای توسعه واحد مذکوردر سالهای آتی است". به هرحال اختصاص زمین به کارخانه ها برای ایجاد فضای سبز بدون مطالعات علمی، روشی است که چندین مشکل پی در پی زیست محیطی نظیر افزایش نیاز آبی، تخریب اراضی و توسعه ناپایدار صنعتی را با خود به دنبال دارد و امید است از طرف صنایع مرسوم نشده و بجای آن به روشهای واقع گرایانه حفاظت از محیط زیست توجه بیشتری شود.

 

/ 1 نظر / 25 بازدید
یک روز خوب

درودبرشما از مطالب وب وزینتان بهرهمند شدم و آرزوی سلامتی برایتان دارم،خوش مانید.