تراکم صنعتی در اصفهان شکسته شود

 گزارش ایمنا،چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

کوشافر امروز در آئین تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه استان وضعیت زیست محیطی خیلی خوبی ندارد، ابراز داشت: ام اس و سرطان افزایش یافته، کویر از شرق درحال پیشروی است و زاینده رود خشک است و تنش آبی داریم.
وی افزود: همه این ها می رساند که اصفهان بیمار است و محیط زیست آن نیاز به درمان دارد.
نماینده تشکل های زیست محیطی استان اصفهان گفت: اگر وضعیت اکولوژیکی اصفهان به همین سبک ادامه پیدا کند، اصفهان آینده خوبی نخواهد داشت. 
تولید ۷۰ درصد فولاد کشور در اصفهان
وی بیان داشت: اصفهان با دارا بودن ۶ درصد مساحت و جمعیت کشور، ۷۰ درصد فولاد، ۵۰ درصد مصالح ساختمانی و ۲۵ درصد فرآورده های نفتی را تولید می کند.
کوشافر یادآور شد: مهم ترین نکته در مورد استان اصفهان این است که این صنایع در ۶ درصد مساحت استان پخش نشده و تنها در لکه های کوچکی از استان متمرکز شده است. 
نماینده تشکل های زیست محیطی استان اصفهان گفت: تمرکز صنایع در بخش هایی از استان فشار شدیدی به منابع وارد کرده و عامل اصلی مشکلات زیست محیطی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه اصفهان صنعتی ترین استان کشور است، تصریح کرد: شواهد و قرائن نشان می دهد که مردم اصفهان از این موضوع خوشحال نیستند. 
کوشافر با اشاره به اینکه برخی مسوولان نگران این هستند که مردم با آگاهی از وضعیت زیست محیطی، دچار نگرانی و تشویش و استرس شوند، افزود: اعتقاد ما این است که اگر مردم آگاه باشند با شعور و فهمی که دارند در رفع مشکلات زیست محیطی همکاری می کنند. 
تراکم صنعتی در اصفهان شکسته شود
نماینده تشکل های زیست محیطی استان بیان داشت: مطالبه تشکل های زیست محیطی استان این است که اطلاعات زیست محیطی به صورت کامل و شفاف در اختیار مردم قرار گیرد، به این دلیل که اگر همه بار مشکلات را مسوولان تحمل کنند به نتیجه ای نخواهیم رسید. 
وی با بیان اینکه باید تراکم صنعتی در استان شکسته شده و تمرکز زدایی شود، گفت: باید مطابق با آمایش سرزمین، صنایع مزاحم که سلامت مردم اصفهان را تهدید می کنند، تعطیل شوند.
کوشافر با اشاره به اینکه نیروگاه های تولید برق اصفهان که با تکنولوژی قدیمی هستند نباید به هیچ وجه مازوت مصرف کنند، گفت: مشخصاً درخواست ما این است که سه ماه از سال و در مواقعی که آلودگی هوا بیشتر است، این دو نیروگاه تعطیل شوند و در دراز مدت نیروگاه های مبتنی بر انرژی های نو و آفتابی جایگزین شوند. 
مردم اصفهان، زاینده رود را پر آب می خواهند
نماینده تشکل های زیست محیطی استان تأکید کرد: مردم اصفهان از ابتدا تا انتهای زاینده رود و تالاب گاوخونی را پرآب و کامل می خواهند. 
وی گفت: خواسته ما این است که ساختار اداره کل محیط زیست استان به گونه ای شود که در یک پله بالاتر از ادارات قرار گیرد و بقیه ارگان های استان بخشی از ظرفیت خود را در اختیار این اداره قرار دهند.
کوشافر با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد اصفهان دارای فکر و اندیشه هستند، بیان داشت: زمینه ای فراهم شود که نمایندگان تشکل های زیست محیطی استان با حق رأی در تمام جلسات، کمیسیون ها و شوراهای مرتبط با محیط زیست حضور داشته باشند. 

/ 1 نظر / 26 بازدید
محمود سلطانی

درود بر دوست گرامی جناب دکتر کوشافر و کوشش مداوم شما تندرست و سرفراز باشید