بن بروجن انتقال آب بین حوضه ای از زاینده رود به کارون است

مصاحبه با خبرنگار محترم ایسنا/ بهمن 93

سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان گفت:

محمد کوشافر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان اظهار کرد: توسعه در هر جایی از جهان باید بر اساس علم آمایش سرزمین یعنی توان و وبژگی های آن منطقه تدوین شود اما این متاسفانه این امر در حوضه آبریز زاینده رود رخ نداده است.

وی افزود: تجربه توسعه صنعت فولاد در استان اصفهان در نیم قرن گذشته باعث افزایش مشکلات زیست محیطی شده است

این محقق دانشگاهی تصریح کرد: قرار است سالانه حدود 40 میلیون متر مکعب در سال آب زنده زاینده رود در( قالب برنامه شرب و صنعت) از طریق طرح بن – بروجن انتقال یابد اما معتقدیم هیچ گونه کار کارشناسی زیست محیطی بر روی آن انجام نشده است.

کوشافر تاکید کرد: بروجن در حوضه آبریز کارون قرار دارد و این انتقال بین حوضه ای است وبه ارزیابی زیست محیطی نیاز دارد

وی خاطر نشان کرد: رقم یاد شده حدود یک چهارم حق آبه تالاب بین المللی گاوخونی است به بیان ساده تر نمی توان به برداشت ها اعم از کشاورزی، شرب ، صنعت و ...به هر میزان و رقم که باشد بی تفاوت بود.

سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با انتقاد از طرحهای وسعه فولاد در استان چهارمحال و بختیاری ،تصریح کرد: به طورکلی حوضه آبریززاینده رود در وضعیت شکننده ای قرار دارد و هر توسعه ای که نیازمند مصرف بالای آب است از جمله فولاد درآن دیگر معنایی ندارد و فرقی ندارد که این امر در استان اصفهان رخ دهد و یا چهار محال و بختیاری.

کوشافر در پاسخ به این سوال که چه نوع صنعت و معیشتی برای استان بالادستی مناسب است، گفت: جوابگوی  این سوال  مطالعات  آمایش است ولی اعتقاد دارم که استان چهارمحال به دلیل ویژگی های خاص  آن سرزمین می تواند از بهترین قطبهای گردشگری کشور و حتی جهان باشد و توسعه صنایع آلاینده فقط موجب زیان به منابع آب و هوا و سلامت مردمان آن است. کد خبرنگار :13071

/ 0 نظر / 24 بازدید