سخنی تکراری با سرکار خانم دکتر ابتکار/برای حل مسائل آب کشور جامع نگری نیاز است

سرکار خانم دکتر ابتکار ضمن احترام به همه تلاشهایتان در مواجه با مسائل زیست محیطی کشور و اطمینان از عزم شما برای حل این مسائل, در خصوص سخنان منتسب به  جنابعالی  با این محتوا:  "انتقال آب کارون برای محیط مضر باشد لغو می‌شود- اگر ارزیابی زیست محیطی منفی و برای کارون مضر باشد سازمان محیط زیست مخالفت خود را اعلام می‌کند. "  که در خبرگزاریهای مختلف نقل شده است  به استحضار جنابعالی می رسانم:

 نمی توان انتقال آب از کارون به زاینده رود را مضر دانست ولی از انتقال آب زاینده رود به استانهای دیگر کشور صحبتی نکرد و انتقال و برداشت  آب درون استانی از زاینده رود را در مناطق بالادست و غیر خشک آن به خاطر نیاورد. آیا انتقال آب از  زاینده رود برای محیط مضر  نیست؟  آیا ارزیابی زیست محیطی  انتقال آب از زاینده رود مثبت بوده است؟ آیا اصلا ارزیابی زیست محیطی وجود داشته است؟ آیا برداشتها از زاینده رود مبتنی بر آمایش سرزمین است؟ خشکی زاینده رود واقعه ملی است که مرکز کشور را ناپایدار خواهد نمود و پیامدهای آن همه کشور را متاثر خواهد کرد. مسائل این دو رودخانه به یکدیگر گره خورده است و برای حل مساله جامع نگری نیاز است. ما هم مثل شما با همه مطالعات علمی اخلاق مدار موافقیم و خواستار اجرای ارزیابیهای زیست محیطی و آمایش سرزمین و کاربردی شدن آنها هستیم ولی اعتقاد داریم این مسائل برای همه کشور و به ویژه برای هر دو رودخانه باید اجرا شود نه اینکه برای یک اکوسیستم لازم شمرده شود و برای دیگری نادیده انگاشته شود, پس برای کاهش تنشها و فشارهای وارده به زاینده رود هم همتی لازم است.

 پایداری این دو رودخانه پایداری کشور است،  برای همه مردم کشور به ویژه استانهایی که کارون و زاینده رود در آنها جاریست احترام قائلیم و به خواسته های قانونی و اخلاقی آنها ارزش می نهیم.

/ 5 نظر / 26 بازدید
سلطانی

درود بر شما پایدار باشید

سلطانی

درود بر شما پایدار باشید

بانو

خوزستانی ها چه تهمتهایی که به ما اصفهانی ها نمیزنند در سایتهاشون. چه قدر دلم میگیره. زاینده رود خشک شد چون ما مثل اونها نبودیم. اگه ما هم زنجیره انسانی تشکیل میدادیم و بحران درست میکردیم ایا باز هم ابمونو به قم و یزد میبردن؟؟ اون موقع به ما میگن زیاده خواه و زرنگ... اینروزها خیلی ناراحتم خیلی زیاد

روزبه

احسنت به تحليل بي طرفانه و منتقي شما.

مهران

این دوگانگی در سخنان خانم ابتکار خیلی هم عجیب نیست. چون در دوره قبلی ریاست ایشان بر سازمان حفاظت محیط زیست بود که تمام آب موجود در زاینده رود به طور غیر قانونی (قبل از جایگزینی، مشخصاً با افتتاح تونل سوم کوهرنگ، که هنوز هم افتتاح نشده) به یزد (زادگاه ریس جمهور قبل) انتقال یافت ... البته ایراد چندانی به عملکرد ایشان نمی توان وارد کرد، چون احداث لوله دوم انتقال آب به یزد هم در بودجه 92 به تصویب رسیده، در حالی که «نمایندگان اصفهان» هیچ اعتراضی نکردند! http://www.tasnimnews.com/Home/Single/101967 اکنون هم با سوء استفاده از دید غلط مردم نسبت به اصفهان (ناشی از کینه تاریخی و حسادت بی دلیل، میراث ظل السلطان) به دروغ این ذهنیت را برای مردم ایجاد کرده اند که آب کارون قرار است به زاینده رود منتقل شود؛ در حالی که با مصوبه فوق مقصد عملی این آب انتقالی هم یزد خواهد بود و نه زاینده رود.