در کوتاه مدت نیروگاهای برق اصفهان باید در سال به مدت دو ماه تعطیل شود

گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، استان اصفهان طی سال‌های گذشته با مشکلات و معضلات زیست محیطی بسیاری مواجه است، که افزایش آلاینده‌های جوی، خشکی زاینده‌رود، خشک شدن تالاب گاوخونی و افزایش ریز‌گرد‌ها از جمله مهم‌ترین این معضلات محسوب می‌شود که هنوز یک اقدام جدی در راستای رفع این مشکلات صورت نگرفته و به نظر می‌رسد که مسئولان در سطح کشور نسبت به کاهش مشکلات زیست محیطی اصفهان بی‌توجه هستند و نا‌مناسب بودن وضعیت زیست محیطی اصفهان حاکی از این موضوع است. به دنبال این موضوع خبرنگار فارس به انجام گفت‌و‌گوی تفصیلی با محمد کوشافر فعال محیط زیست استان اصفهان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کرده است.

فارس: با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته شاهد اثرات و پیامد‌های زیست محیطی نا‌مناسب در اصفهان بوده‌ایم، شما به عنوان یک فعال زیست محیطی وضعیت محیط زیست اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کوشافر : وضعیت زیست محیطی اصفهان نامطلوب است و افزایش بیماری‌های سخت، خزان زود‌رس درختان در اردیبهشت ماه امسال، بحران آب و خشکی زاینده‌رود، آلودگی هوا، تخریب اراضی کشاورزی، خشکی تالاب گاوخونی و افت شدید آب‌های زیر‌زمینی که سبب فرونشست زمین و افزایش تنش به آثار تاریخی می‌شود از جمله مشکلات زیست محیطی اصفهان است و این مشکلات در نهایت رفاه و سلامت مردم را متأثر می‌سازد.

فارس: دلیل وجود مشکلات زیست محیطی بسیار در اصفهان چیست؟

کوشافر: عدم توجه به توان، ظرفیت  و ویژگی‌های سرزمین  در توسعه از دلایل اصلی این مشکلات است، البته باید بدانیم که بخشی از این مشکلات به استان باز می‌گردد و بخشی از مشکلات و معضلات زیست محیطی استان نیز ناشی از تصمیم‌گیری‌های ملی و منطقه‌ای صورت گرفته در سال‌های گذشته است.

فارس: اصفهان در سال‌های گذشته با موضوع خشکسالی و کمبود آب مواجه بوده و خشکی زاینده‌رود سبب خشک شدن تالاب گاوخونی شده است، آیا خشک شدن رودخانه زاینده‌رود تنها ناشی از عوامل استانی است؟

کوشافر: خیر، علاوه بر دلایل استانی، عوامل فرا استانی نیز  در خشکی زاینده‌رود سهم مهمی داشته و دارد، دلیل خشکی زاینده‌رود تنها منحصر به اصفهان نیست، توسعه در هر استانی که از آب زاینده‌رود استفاده می‌کنند نباید آب محور باشد.

فارس: با توجه به اینکه اصفهان از چندین سال گذشته تاکنون با تنش آبی و خشکی زاینده‌رود مواجه شده است، در صورت برطرف نشدن مشکلات موجود در این زمینه چه آینده‌ای را برای اصفهان پیش‌بینی می‌کنید؟

کوشافر: در صورتی که وضعیت خشکی زاینده‌رود به همین صورت پیش برود، آینده خوبی را برای اصفهان در مرکز ایران شاهد نیستیم، این منطقه با سرعت به سمت ناپایداری حرکت می‌کند و نا‌پایداری در  اصفهان سبب نا‌پایداری در کشور می‌شود، چرا که اکوسیستم‌ها با یکدیگر دارای اثرات متقابل هستند و در صورتی که یک اکوسیستم از تعادل خارج شود، این موضوع روی اکوسیستم‌های مجاور نیز اثر می‌گذارد، بنابراین پیامدهای خشکی زاینده رود ملی است نه فقط استانی.

فارس: با توجه به اینکه در پایان سال گذشته طرح جامع کنترل کیفی هوای اصفهان توسط مسئولان استان تصویب شده است، اما در حال حاضر برخی از افراد عنوان می‌کنند که این طرح بیشتر برای رسیدگی به آلودگی‌های مرکز اصفهان در نظر گرفته شده و سایر شهرستان‌ها به صورت مناسب مورد توجه قرار نگرفته‌اند، شما این موضوع را به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟

کوشافر: طرح جامع کنترل کیفی هوای اصفهان باید به صورت رسمی منتشر شود و در اختیار دانشگاه‌ها، کارشناسان و خبرگزاری‌ها قرار داده شود تا این طرح مورد نقد و بررسی مردم، کارشناسان و صاحب‌نظران استان قرار بگیرد، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی در این زمینه ضرورت دارد و انجام این اقدامات سبب ارتقای این طرح می‌شود، سوال شما نیز از همین موضوع ناشی می‌شود، زیرا جزییات طرح مبهم است و انتشار آن می‌تواند ابهامات را برطرف سازد.

فارس: یه نظر شما اجرای کامل طرح جامع کنترل کیفی هوای اصفهان به چه میزان می‌تواند سبب کاهش آلاینده‌های زیست محیطی اصفهان شود؟

کوشافر: اگر چه اداره کل محیط زیست استان تلاش‌های قابل توجهی در تهیه این طرح انجام داده است، که خود جای تشکر دارد، اما به نظر می‌رسد که هنوز نیز این طرح باید تکمیل‌تر شود، طرح جامع کنترل کیفی هوای اصفهان بر اساس این ایده شکل گرفته که حدود 75 درصد آلودگی‌های هوا مربوط به خودرو‌ها و 25 درصد این آلاینده‌ها نیز مربوط به صنایع و دیگر مؤلفه‌ها است و مسئولان متولی امر باید توضیح بدهند که مبنای این عدد چیست، برخی فرضیه‌ها این عدد را مورد تردید قرار داده است که با توجه به این موضوع باید این عدد با پژوهش‌های جدید مورد بازنگری قرار بگیرد و در صورتی که برنامه‌ریزی‌های کنترل آلودگی هوا بر اساس این اعداد انجام شود، به احتمال قوی در آینده در راستای کنترل آلاینده‌های هوا با مشکل مواجه می‌شویم. همچنین باید گفت که بخش بسیاری از تردد شهری و استانی مربوط به صنایع است و بخش بالایی از ترافیک نیز به صنایع و واحد‌های صنعتی اختصاص دارد.

فارس: با توجه به اینکه اصفهان به عنوان قطب نخست صنعت کشور است و فعالیت‌‌های صنعتی بسیاری در این استان صورت می‌گیرد و واحد‌های صنعتی آلاینده‌های بسیاری را برای استان و کلان‌شهر اصفهان ایجاد می‌کنند، این موضوع را به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟

کوشافر: نه تنها ظرفیت اصفهان برای بهره‌برداری از آن تکمیل شده است، بلکه  بهره‌برداری صورت گرفته از اصفهان بیشتر از توان اکولوژیکی اصفهان است و اصفهان ظرفیتی برای بار‌گذاری‌های جدید صنعتی ندارد، تجمع صنعت در بخش کوچکی از کشور در چند لکه تراکمی در استان اصفهان، سبب تراکم آلاینده‌ها نیز شده است و در حقیقت سهم اصفهان از این عنوان قطب نخست صنعت، آلاینده‌ها، بیماری‌های ناشی از آن، ورود مهاجر کار برای استقرار در واحد‌‌های صنعتی و در نتیجه تشدید تراکم بوده است.

فارس: برای خروج از بحران‌های زیست محیطی در اصفهان باید چه اقداماتی صورت بگیرد؟

کوشافر: عدم بهره‌برداری بیش از توان و ظرفیت‌های استان به عنوان یکی از راهکار‌های مهم برای خروج از بحران‌های زیست محیطی اصفهان است و در این راستا  تراکم صنعتی در اصفهان باید شکسته شود و باید به سمتی حرکت کنیم که در کنار جلوگیری از بار‌گذاری‌های جدید نسبت به خروج صنایع آلاینده از اصفهان اقدام کنیم، باز هم تاکید می‌کنم که برای خروج اصفهان از بحران‌های زیست محیطی، برنامه‌ریزی و چیدمان توسعه باید علاوه بر اصفهان در دیگر استان‌هایی نیز که از آب زاینده‌رود استفاده می‌کنند پایدار باشد، وگرنه علاوه بر اینکه خروج اصفهان از بحران زیست محیطی کارایی لازم را ندارد، بلکه همان استان‌ها نیز به مشکلات اصفهان مبتلا می‌شوند.

فارس: با توجه به اینکه اصفهان در فصل زمستان و با سرد شدن هوا با افزایش آلاینده‌های هوا مواجه می‌شود، برای جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها در فصل زمستان چه اقدامی باید صورت بگیرد؟

کوشافر: اقدامات متعددی از هم‌اکنون باید انجام شود، یکی از این اقدامات  تعطیلی دو ماهه نیروگاه‌های برق اصفهان در فصل سرما است، اگر چه در حال حاضر عنوان می‌شود که این نیروگاه از گاز استفاده کرده و دیگر از مازوت استفاده نمی‌کند، اما سوخت گاز نیز آلودگی‌هایی به همراه دارد و در مجموع در کوتاه مدت نیروگاه باید در سال به مدت دو ماه تعطیل شود و در میان مدت به فکر جایگزینی آن با نیروگاه‌های خورشیدی باشیم، البته این موضوع باید پس از انجام مطالعات کافی صورت بگیرد.

فارس: در پایان اگر نکته‌ای را لازم می‌دانید، اضافه کنید.

کوشافر: اگر چه اصفهان وضعیت زیست محیطی مناسبی ندارد، اما همچنان باید امیدوار بود که می‌توان از این بحران خارج شد و به اصفهان پاک اندیشید و راهکار آن اراده و همبستگی ملی، اخلاق، قانون‌گرایی و کاربرد علم است.

..................................

گفت‌و‌گو از پروین احمدی

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930322000519#sthash.OPxuTGdO.dpuf

/ 0 نظر / 25 بازدید