روز جهانی زمین پاک/ اصفهان بیمار است

اصفهان شهری است زیبا با مردمی تلاشگر، تمدنی کهن، جذابیتهای تاریخی و طبیعی. این شهر سالهای متمادی محل زندگی انسانها و تکامل نسلها و فرهنگها بوده است؛  در طول زمان برخی از مردم به آن بالیده اند، برخی زینت شهر شدند، برخی بی لطفیها به آن نمودند، برخی دلسوز آن بودند و برخی هم  آن را محلی برای کسب درآمد دیدند به هر حال اصفهان شهرتی یافت.

اما اکنون نشانه های بیماری بر پیکر شهر نمایان است. آلودگی هوا، وجود آلاینده های زیست محیطی، خشکی متناوب زاینده رود، بحران آب، افزایش بعضی بیماریهای سخت نظیر سرطان و MS ، ترافیک، غبار، تنشهای وارده به فضای سبز شهری و... .

واقعیت این است که به رغم همه خوبیهایی که اصفهان به همراه مردم و مسئولانش دارد و همچنین با در نظر گرفتن همه زحمتهایی که برای پیشرفت شهر کشیده شده است، این نشانه های بیماری وجود دارد. اگر بیماری پیشروی کند پیامدهای نا مناسبی برای شهر و استان و کشور به دنبال خواهد داشت. پس باید به دنبال درمان بود و برای درمانش ... .

 

زیر نویس: بیست و دوم اوریل روز جهانی زمین پاک را مناسبتی دیدم برای یادآوری آزردگیهای اصفهان از مشکلات زیست محیطی که این شهر را آزار می دهد.

/ 0 نظر / 28 بازدید