در انتخاب شهردار اصفهان مطالبات زیست‌محیطی اصفهان باید از اولویت‌های نخست باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، محمد کوشا‌فر ظهر امروز در نهمین دوره از سلسله گفت‌و‌گو‌های شهراندیشی با موضوع چالش‌های زیست‌محیطی شهر اصفهان با تبیین چرایی ‌ایجاد چالش‌ها در سطح شهر اصفهان افزود:‌ ترافیک سنگین، خشکی زاینده‌رود، آلوده بودن هوا و موارد دیگر حاکی از بیماری و نا‌پایدار بودن محیط زیست اصفهان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ‌اردستان با بیان اینکه طی سال‌های گذشته‌ مسئولان و برنامه‌ریزان درک واضحی از محیط زیست نداشته‌اند، تصریح کرد: تمام مشکلات زیست‌محیطی مهم هستند و باید در راستای کاهش و کنترل این مشکلات تلاش شود‌.

وی با تاکید بر اینکه تمدن ایران مرکزی با زاینده‌رود شکل گرفته است، اضافه کرد: در حال حاضر دانش و انرژی وجود دارد و با مصرف انرژی تهدید تمدن را کاهش می‌دهیم، اما با صرف هزینه‌های بسیار در حوزه‌های دیگر به مشکلات اضافه می‌کنیم.

کوشا‌فر با بیان اینکه نقش انسان در ایجاد ریز‌گرد‌ها و بیابان‌زایی بسیار بوده و در بحث عوامل انسانی آلودگی‌های هوا ناشی از خودرو و صنعت است، تاکید کرد: در حال حاضر عنوان می‌شود که 70 درصد از دلیل آلاینده‌های هوا در سطح شهر ناشی از فعالیت خودرو‌ها‌ست و تنها 30 درصد آن به دلیل فعالیت‌های بخش صنعت است.

وی با اشاره به اینکه البته ‌روی این موضوع تردید داریم و مطالعات جدیدی باید برای مشخص شدن بحث خودرو و صنعت در راستای ایجاد آلاینده‌ها صورت بگیرد، افزود: اگر 70 درصد بحث آلاینده‌ها مربوط به خودرو باشد‌ درصد بالایی از این خودرو‌ها نیز به صنعت اختصاص دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ‌اردستان با تاکید بر اینکه به هر میزانی که آلایندگی خودرو‌ها کاهش پیدا کند روزانه به تعداد خودرو‌ها در سطح شهر اضافه می‌شود، گفت: راه‌اندازی خطوط «بی‌آرتی‌» روی کاهش آلودگی هوا مؤثر نبوده است.

وی با بیان اینکه مترو و «بی‌آرتی‌» زمانی روی آلودگی هوا مؤثر هستند که مردم دیگر از خودرو‌های شخصی ‌استفاده نکنند، اظهار کرد: «بی‌آرتی‌» در برخی از زمان‌ها آلودگی‌ها را افزایش داده ‌و ‌نباید مترو و «بی‌آرتی‌» را با آلودگی هوا گره بزنیم.

کوشا‌فر با اشاره به اینکه در راستای موثر بودن استفاده از «بی‌آرتی‌» در راستای کاهش آلودگی هوا مطالعاتی باید صورت بگیرد، ادامه داد: از نقش صنعت در آلودگی هوا نمی‌توانیم غافل باشیم.

وی با تاکید بر اینکه یک مدیرکل در محیط زیست محدودیت‌های مدیریتی دارد، تصریح کرد: در سال‌های گذشته نقش مدیرکل محیط زیست در راستای رسیدگی به مسائل زیست محیطی مهم شده ‌و پلمپ مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه‌ها و انجام اقدامات دیگر توسط مدیرکل محیط زیست استان صورت گرفته است.

 عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردستان با بیان اینکه مدیرکل محیط زیست با توجه به ویژگی‌های خود می‌تواند از شرایط و قوانین موجود به خوبی استفاده کند، اضافه کرد: جایگاه محیط زیست در استان مشکل دارد که باید اصلاح شود چرا که در حال حاضر اداره کل حفاظت محیط زیست هم‌عرض سایر ادارات در استان است.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست باید به معاونت استانداری تبدیل شود، تاکید کرد: فعالیت در اصفهان در حوزه محیط زیست غیر‌سیاسی است.

کوشا‌فر در پایان با تاکید بر اینکه ایستگاه متروی اصفهان در انقلاب نمادی از مظلومیت زیست‌محیطی است، افزود: در انتخاب شهردار اصفهان مطالبات زیست‌محیطی اصفهان باید از اولویت‌های نخست باشد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940319001265

/ 1 نظر / 14 بازدید
ایروانی

خداقوت