قاچاق و صادرات خاک، عاملی در تشدید بحرانهای زیست محیطی در کشور

خاک یکی از اجزا مهم محیط زیست بوده (در مطالب قبلی همین وبلاگ درباره اهمیت آن یادداشتهایی آورده ام. )  و به دلیل همین اهمیت است که در تمام دنیا از جمله کشور ما اقدامات زیادی برای حفاظت خاک انجام می شود و هرگاه خبری درباره صادرات و یا قاچاق خاک  lمنتشر می شود، نگرانیهای زیادی را برای صاحبان دانش و علاقه مندان به کشور و شاکران خداوند ایجاد می نماید.

چند روز قبل ایمیلی از استادی ارجمند(جناب آقای دکتر خاتون آبادی) درباره این موضوع داشتم که ضمن تشکر از ایشان، به واسطه اهمیتش متن نامه را در این صفحه قرار داده ام و خود گویای  روشن این واقعه است. امید است انجمن علوم خاک ایران این موضوع مهم را پی گیری نماید.

آقای کوشافرمحترم

با سلام
وب نوشته های ارزشمند زیست محیطی شما را خواندم. اخیرا خبری از رییس کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در حمایت قانونی از صادرات خاک حاصلخیز ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر امارات و قطر نگاهم را به خود جلب کرد. اینجانب در بهمن ماه 1381 که برای ارزشیابی و پایش چند پروژه زیست محیطی در بازدیدی رسمی در قشم بودم شخصا لنجهای بزرگی را  که در دریا به سمت امارات  حرکت میکردند دیدم و راهنمای گروه ما گفت که اینها خاک ایران ما را قاچاق میکنند. به ناگاه و از شدت تاثر فراوان این بیت تنها از ذهنم جوشید که:
"خاک ایران را به یغما میبرند     هر وجب خاکش هزاران سال داشت"
و شما که پژوهشگر علوم خاک هستید به خوبی آگاهید که در اقلیم های خشک ایجاد فقط  یک سانتیمتر خاک توسط طبیعت  نزدیک به هزار سال به درازا میکشد و زمان نیاز دارد. به یا دارم که در سال 1377 در همایشی بین المللی در تهران از فردی ژاپنی شنیدم که میگفت: "ما مجمع الجزایریم و زمین و خاک کافی برای تولید نیازهای غذایی خود نداریم و حتی در مزارع بتونی چند طبقه در برخی مناطق کشورمان خاک خریداری شده میریزیم و سبزی و صیفی تولید میکنیم." او سپس ادامه داد که:
" ارزش خاک قهوه ای عمیق شما در منطقه زرین شهر اصفهان بیش از سرما یه ای که در ایجاد کارخانه فولاد هزینه میشود ارزش دارد." 
 از یکسو بخش انبوهی ازخاک مراتع  تخریب شده ما توسط باران و "روان آب" شسته میشود و پشت سدها متراکم وبخش دیگر آن با بی دانشی صرف آبادانی و توسعه کشورهای حاشیه خلیج می گردد و بر گسترش  بیکاری و فقر و کاهش امنیت غذایی در میهن عزیزمان دامن میزند. امید وارم خبر قانونی بودن صدور خاک گرانسنگ ازجمهوری اسلامی ایران کذب محض باشد.
با احترام
 سید احمد خاتون آبادی
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و فعال زیست محیطی
 
/ 1 نظر / 21 بازدید
محمد مرادپور

سلام پستی به مناسبت روز جهانی محیط زیست آماده کردم،خوشحال میشم نظر شما رو بدونم. پیشاپیش از حضورتون تشکر می کنم[گل]