چه بر سر آب زاینده رود طبیعی آمده است؟

معاون محترم وزیر نیرو در مصاحبه ای[1] اظهار داشته اند آب زاینده رود از سرشاخه‌های کارون است و مقدار آن را یک میلیارد متر مکعب اعلام نموده اند. گرچه برای اطمینان از ارقام منتشر شده نیاز به تایید صحت خبر از طرف ایشان و یا وزارت محترم نیرو می باشد، ولی با توجه به انتشار این خبر توضیحاتی در این باره ضروری است: با توجه به تنشهای آبی موجود در شرایط فعلی مقدار آب انتقالی از حوضه های کارون و دز به حوضه زاینده رود حداکثرچهارصد میلیون متر مکعب بدون احتساب کاهش آب تا سد زاینده رود برآورد می شود، بنابراین مبنای رقم اعلامی مشخص نیست، ضمن آنکه اگر فرض بر صحت این ادعا باشد طبق گزارشات وزارت نیرومیانگین حجم آب ورودی به سد زاینده رود در 5 سال اخیر حدود 900 میلیون متر مکعب در سال بوده است یعنی تقریبا معادل حجم آبی که به نظر ایشان از کارون انتقال یافته است و در این صورت پرسش مهم ما این است که چه بر سر زاینده رود طبیعی در بالادست سد آمده است که آبدهی زاینده رود طبیعی را صفر یا حتی کمتر از صفر منظور نموده اید؟

اگر بتوان این گفته معاون محترم وزارت نیرو را به عنوان موضع رسمی آن وزارتخانه پذیرفت، نتیجه طبیعی آن مطالبه یک میلیارد متر مکعب حجم آب انتقالی از کارون علاوه بر آبدهی طبیعی زاینده رود خواهد بود. ضمن درخواست رفع ابهام از سرنوشت آورد طبیعی زاینده رود، منتظر توضیح وزارت محترم نیروهستیم.

 

/ 3 نظر / 25 بازدید
امین

من نمی دونم این سخنان معاون وزیر نیرو تایید شده است یا خیر!؟ اما آن چه که در این صحبت ها هست نشان از ضعف شناخت ایشون نسبت به بزرگ ترین رودخانه ی فلات مرکزی ایران داره و عدم پذیرش اشتباهاتی که در گذشته صورت گرفته( ایشان هم در همان دولت گذشته که بسیار مشکل به بار آورد برای زاینده رود از معاونین وزیر بودند) ایشان باید پاسخ بدهند که آیا واقعا آب زاینده رود از سرشاخه های کارون تامین میشه؟!!! آیا بهتر نبود کمی سنجیده تر سخن بگن؟!

مهران پوستی

سلام سؤال جنابعالی از معاون وزیر نیرو کاملاً منطقی است. ای کاش اصلاً هیچ آبی از کارون به زاینده رود اضافه نمی شد تا به بهانه آن شاهد انتقال بی رحمانه تمام آب موجود زاینده رود به یزد نبودیم. با این ترتیب بعید نیست «برخی» (متأسفانه با پشتوانه چنین حرف های عجیبی از سوی مسؤولین)، ادعا کنند کلاً بعد از ایجاد تونل کوهرنگ، زاینده رود در اصفهان «احداث» شده! حالا هم که لوله دوم آب از زاینده رود به یزد در دست ایجاد است! لازم به یادآوری است که در بودجه سال 94 هم مبلغ 30 میلیارد به این منظور اختصاص داده شده، با توجه به پیوست شماره دو بودجه: http://www.mehrnews.com/news/2437431/%D9%85%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%DB%B9%DB%B4-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D8%AF-%D8%AD%D8%AC%D9%85-%DA%A9%D9%84-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%DB%B8%DB%B3%DB%B7-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86 و بعید نیست باز هم عیناً تصویب شود. ...

مهران پوستی

... سؤالی در مورد لوله دوم مذکور دارم که ممنون می شوم در صورت امکان به آن پاسخ فرمایید. در همایش زاینده رود که 29 شهریور ماه برگزار شد، اشاره شد که ظاهراً این لوله قرار است مستقیماً از بهشت آباد (و بدون ورود به زاینده رود)، «250 میلیون متر مکعب» آب به یزد ببرد (ولی البته باز هم به اسم زاینده رود و اصفهان و بهانه ای برای حملات کور به اصفهان). در حالی که همان طور که در قانون بودجه دیده می شود، مقدار آب انتقالی «150 میلیون متر مکعب» ذکر شده است. از طرف دیگر در همان همایش اشاره شد که پس از آغاز بهره برداری از لوله دوم، به خاطر همین افزایش حجم 100 میلیون متر مکعبی نسبت به قانون بودجه، انتقال آب از لوله کنونی متوقف خواهد شد! سؤال این است که به «فرض» صحت این گفته، چه «تضمینی» برای توقف مذکور وجود خواهد داشت؟!