آیا طرح زوج و فرد خودرو در اصفهان موثر است؟

ایلنا: طرح زوج و فرد در محدوده ترافیکی شهر اصفهان متوقف می‌شود
 
 رییس پلیس راهور استان اصفهان گفت: در صورتی که تجهیزات و زیرساخت‌های لازم در اختیار این پلیس قرار نگیرد طرح زوج و فرود در محدوده ترافیکی شهر اصفهان عملاً از اواخر اردیبهشت ماه متوقف خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه این اقدام توان زیادی از پلیس راهنمایی و رانندگی را به خود اختصاص داده به طوری که پلیس از کنترل ترافیک و نظارت بر نقاط دیگر کلانشهر اصفهان باز مانده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه ادامه اجرای دقیق این طرح نیازمند زیر ساخت‌های لازم از جمله سیستم‌های الکترونیکی و دوربین‌های نظارتی است تا بتوان به صورت دقیق این طرح را بدون نیاز به عامل انسانی اجرا کرد افزود: در صورتی که سازمان‌های مربوطه برابر مصوبات شورای ترافیک استان به تعهدات خود در زمینه ایجاد سیستم‌های نظارتی الکترونیکی در این محدوده عمل نکنند پلیس راهنمایی و رانندگی استان طرح مذکور را از اواخر اردیبهشت ماه متوقف خواهد کرد.
1391/2/13 - 13:48
کد خبر : 260944  
 
طرح زوج و فرد یک روش کنترلی متناوب برای کاهش آلودگی هوا در کوتاه مدت است و در شرایط خاص می تواند موثر باشد. اما نمی تواند به عنوان یک راه حل نهایی در دراز مدت مورد توجه باشد و توجه بیش از حد به این روش باعث باز ماندن از روشهای اصلی کنترل آلودگی هوا می شود. علاوه بر مواردی که پلیس محترم راهور درباره مشکلات این طرح بیان داشته است اشکالات دیگری نیز وجود دارد که نحوه اجرا و استمرار این طرح در دراز مدت  را نیازمند ارزیابی مجدد نموده است.
1- افزایش ترافیک و اخلال در حرکت خودروها در مبادی ورودی طرح
2- افزایش تردد خودرو در حلقه پیرامون طرح برای یافتن روزنه ورود غیر مجاز  به محدوده
3- انتقال ترافیک به این حلقه پیرامونی و افزایش آلودگی هوا در مناطق مذکور
4-افزایش تمایل به تهیه خودرو دوم با پلاک متفاوت توسط بعضی از اقشار مردم ودر نتیجه افزایش تقاضا برای خرید خودرو
5- این طرح دو سویه بوده و نیازمند فرهنگ سازی بالاتری باست، در شرایط کنونی عدم آگاهی کامل مردم از  اهداف این طرح و همچنین مضرات آلودگی هوا، اجازه کاهش قابل توجه تعداد خودرو را نمی دهد.
6-اخلال در توازن کنترل ترافیکی شهر
 
 
تکمیل ظرفیت اکولوژیکی شهر، افزایش جمعیت، تعداد خودرو، صنعت، کیفیت بنزین، بحران آب و دیگر موارد دلایل اصلی آلودگی هوا در اصفهان بوده و بهتر است برای کنترل آلودگی هوای اصفهان بر این موارد تمرکز بیشتری نمود و از طرح زوج و فرد فقط در زمانهای مورد نیاز و پس از آگاهی کامل مخاطبین استفاده نمود.
 
/ 0 نظر / 21 بازدید