زمین ما


قاچاق ،صادرات /فرآیند جدید فرسایش خاک نویسنده: محمد کوشافر - سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠

اخبار تعجب برانگیز اخیر درباره قاچاق خاک از کشور (1) دلیلی است بر درک  و شناخت مناسب کشورهای وارد کننده از جایگاه و اهمیت خاک در توسعه  و محیط زیست.

خاک یکی از ارکان مهم منابع طبیعی و محیط زیست است که به طور میانگین تشکیل یک سانتیمتر آن بسته به شرایط در کشور حدود 600-700سال طول می کشد. تولید غذا، پالایش  و پاکسازی محیط، تعادلات آبی ، ذخایر معدنی  و.... برخی از وظایف خاک است که به دلیل وسعت حضور خاک روی زمین و غیر محسوس شدن این وظایف در ادراک بشر کمتر مورد توجه واقع می شود. اما فرسایش خاک پدیده ای است که به واسطه عوامل طبیعی و مخصوصا انسانی باعث کنده شدن خاک از محل اصلی  خود و حرکت و رسوب در محلی دیگر می شود. فرسایش خاک  در یکی از معروفتین طبقه بندی ها  به انواع آبی ، بادی تقسیم شده  و در نهایت پیامدهای نامطلوبی به دنبال خواهد داشت.

 کاهش تولید غذا، سیل و خشکسالی، شیوع برخی بیماریها، ایجاد غبار، آلودگیهای زیست محیطی ،تخریب اراضی، کاهش تثبیت کربن از پیامدهای فرسایش خاک می باشد. این عارضه در طول تاریخ  باعث اثر بر فرهنگها و حتی نابودی تمدنها شده است. بر همین اساس  همواره کشورهای جهان هزینه های زیادی را صرف طرحهای حفاظت خاک و  عملیات پیشگیرانه می نمایند. میزان فرسایش خاک در کشور ما نیز بالاست و برخی سازمانهای مربوطه  تلاش خود را برای کنترل فرسایش انجام می دهند.

 اما به موازات این تلاشها ، انسان با سرعتی بیشتر به تخریب خاک می پردازد و قاچاق و صادرات خاک به اشکال مختلف پدیده ای است که باید در طبقه بندیها به انواع فرسایش خاک اضافه نمود. متاسفانه این عمل بسته به مقدارش،آن هم در شرایطی که میزان فرسایش خاک در کشور بالا بوده، باعث تشدید فرسایش  شده و عواقب نامطلوبی برای کشور خواهد داشت. اما علاوه بر قاچاق خاک صادرات رسمی خاک به صورت سیمان، آجر، سرامیک و ... را نیز نباید از نظر دور داشت. کالاهایی که عملا صادرات خاک ، انرژی و منابع کشور است  و گرچه در کوتاه مدت در آمدزا به نظر می رسند ولی باعث افزایش مصرف انرژی ، تولید آلاینده ها و فرسایش خاک می شوند و در بلند مدت پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی برای کشور خواهند داشت . پس صادرات آنها نیازمند مطالعات و ارزیابیهای بیشتر می باشد.

 (1)منابع خبر قاچاق خاک:

http://www.tabnak.ir/fa/news/191629/%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%82%D8%B7%D8%B1

 

http://www.alborznews.net/fa/pages/?cid=42482

  نظرات ()