زمین ما


کارخانه جدید فولاد در استان اصفهان /چقدر آب می خواهد؟/چقدر آب داریم؟ نویسنده: محمد کوشافر - سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠

 

کلنگ احداث فولاد مارشنال( احتمالا منظور همان مارشنان است) در شرق اصفهان به زمین زده می‌شود!   خبرگزاری مهر 20 شهریور90

زاینده رود خشک است و بحران آب در برخی نقاط جهان و از جمله مرکز ایران خودنمایی می کند. این موضوع مطالعات فراوانی را به خود اختصاص داده است و دلایل علمی آن نیز کم و بیش منتشر شده است. پس لازم  است در برنامه ریزیهای منطقه ای با بهره گیری از مستندات علمی موضوع محدودیت آب را در نظر گیریم و از آنجا که از مهمترین شاخص های ایران مرکزی و استان اصفهان در حال حاضر همین موضوع آب است انتظار می رفت هر برنامه ریزی در این ناحیه مطابق با خصوصیات سرزمین بوده و  نیاز آبی به عنوان یکی از مهمترین مولفه ها مورد توجه باشد.

اما در این بین خبر  احداث یک کارخانه جدید فولاد در شرق اصفهان یا فولاد مارشنان  (1) به دلیل نیاز آبی بالای تولید فولاد به آب (میزان آب مورد نیاز تولید یک تن فولاد هشتاد و چهار متر مکعب می باشد)  توجهات را به خود جلب نموده است.  اکنون  این پرسش مطرح  است که  با توجه به میزان  پیش بینی شده تولید در این کارخانه(2)  مقدار واقعی آب مورد نیاز این کارخانه چقدر و منبع تامین آب این کارخانه کجاست؟ ...

البته در برخی اظهار نظرها تحویل آب به 3-5 سال آینده ذکر شده است که در پاسخ باید گفت آیا به کفایت منابع آبی در آن زمان اطمینان دارید؟

همچنین گفته می شود برای تامین آب این کارخانه از پساب تصفیه خانه شرق اصفهان استفاده خواهد شد.که این موضوع نیز نکات زیر را بدنبال دارد:

1-مطالعات متعدد علمی اثبات کرده است پساب در کشاورزی پس از رعایت دستور العملهای مربوط قابل استفاده است، پس می توان با توجه به مشکلات کشاورزی در شرق اصفهان که ناشی از بحران آب است، از پساب موجود در کشاورزی و موارد دیگر پس از تحقیقات کامل استفاده نمود.

2-جدای از مشکلات زیست محیطی تولید فولاد،در حال حاضر با توجه به رشد جمعیت و بحران آب، اهمیت تولید غذا از تولید فولاد بالاتر است.

3-بخشی از آب مصرفی در کشاورزی در زمین نفوذ کرده و  مجددا با وارد شدن به منابع آبی  قابل استفاده می شود یا می تواند تبدیل به آب مجازی شود .ولی بخش اصلی آب مورد استفاده در صنعت تبخیر شده و از چرخه  اگرو اکولوژیک خارج شده  لذا در تشدید بحران آب موثر می شود.

4-اگر کارخانه فولاد به بهانه اشتغال زایی احداث می شود باز این سوال مطرح است که مگر تنها راه اشتغال زایی در منطقه  فقط همین صنعت است و  هیچ راهکار دیگری برای اشتغال در شرق اصفهان وجود ندارد؟ به نظر می رسد نگرش تک بعدی عاملی برای ناپایداری منطقه است و بهره گیری از مطالعات علمی می تواند برنامه ریزان را با راهکارهای دیگری آشنا نماید.

ضمن تشکر از همه مسئولین پر تلاش و افراد دلسوز  که به فکر توسعه پایدار استان و کشور هستند ، رفع ابهامات موجود ، اطمینان بیشتر به توسعه استان را بدنبال خواهد داشت.

 زیر نویس:

1-کلنگ احداث فولاد مارشنال( احتمالا منظور همان مارشنان است) در شرق اصفهان به زمین زده می‌شود. خبرگزاری مهر 20 شهریور90

2-زمینه فعالیت: تولیدهن و فولاد آهن اسفنجی ۱.۲۰۰.۰۰۰ تن ،تولید شمش فولاد سبک آلیاژی بیلت با ظرفیت ۱.۰۰۰.۰۰۰ تن،تولید میلگردهای فولادی با ظرفیت ۱.۰۰۰.۰۰۰ تن، اشتغال زایی ۸۰۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم(وب سایت مجموعه شرکتهای پارسیانhttp://www.persian-holding.com/companies/marshenan-steel/)

 

 

  نظرات ()